Informatyka śledcza

Informatyka śledcza to dziedzina informatyki i kryminalistyki, która zajmuje się wykorzystaniem narzędzi informatycznych i technik analizy danych w celu identyfikacji, zbierania i przetwarzania elektronicznych dowodów w śledztwach i postępowaniach sądowych.

Czym zajmuje się informatyka śledcza?

Dzięki informatyce śledczej można zbierać i analizować dane z komputerów, telefonów komórkowych, dysków twardych, nośników USB i innych urządzeń elektronicznych w celu ustalenia faktu lub świadectwa, a także zidentyfikować podejrzanych lub ofiary przestępstw. Informatyka śledcza jest coraz bardziej istotna w dzisiejszych czasach, ponieważ wiele działań przestępczych odbywa się w świecie cyfrowym. Z tego powodu informatyka śledcza jest ważnym narzędziem dla organów ścigania w zwalczaniu przestępczości internetowej i ochronie przed cyberatakami.

Co możemy dla Ciebie zrobić w ramach informatyki śledczej?

Informatyka śledcza może obejmować wiele różnych dziedzin, takich jak programowanie, sieci komputerowe, bezpieczeństwo informatyczne, szyfrowanie i kryptografię, odzyskiwanie danych, analizę danych i wiele innych.

Identyfikacja tożsamości osób na podstawie informacji sieciowych

Informacje te mogą obejmować różnego rodzaju dane, takie jak adresy e-mail, numery telefonów, imiona i nazwiska, numery identyfikacyjne, zdjęcia profilowe, konta na portalach społecznościowych i wiele innych.

Odzyskiwanie danych

Odzyskiwanie danych z telefonów komórkowych, komputerów oraz innych nośników danych. Przywrócenie danych może obejmować skanowanie pamięci urządzenia, odzyskiwanie danych z kopii zapasowych, odtwarzanie usuniętych plików, a także rozwiązywanie problemów związanych z oprogramowaniem.

Wykrywanie aplikacji szpiegujących

Sprawdzenie urządzeń pod kątem wykrycia aplikacji monitorujących to proces wykrywania oprogramowania szpiegującego zainstalowanego na urządzeniach.

Śledztwa w cyberprzestrzeni

Zwalczanie przestępstw związanych z cyberprzestrzenią, takich jak cyberprzestępczość, kradzież tożsamości, oszustwa internetowe, przestępstwa związane z narkotykami i terroryzmem.

Audyt śledczy IT

Eksperci informatyki śledczej Verificators poszukują informacji i dowodów na ewentualne przestępstwa gospodarcze wewnątrz organizacji analizując treści na skrzynkach mailowych, komputerach i telefonach służbowych.

Testy penetracyjne IT

Testy penetracyjne stanowią techniczną kontrolę bezpieczeństwa obecnych w zasobach informatycznych organizacji, umożliwiając wczesne zabezpieczenie infrastruktury teleinformatycznej poprzez identyfikację luk zanim zostaną one wykorzystane przez cyberprzestępców.

Potrzebujesz pomocy w ramach informatyki śledczej?

Co jeszcze możemy dla Ciebie zrobić?

Informatycy śledczy Verificators to specjaliści zajmujący się wykorzystywaniem wiedzy z zakresu informatyki i technologii informacyjnych w celu prowadzenia śledztw kryminalnych, dochodzeń cywilnych oraz audytów bezpieczeństwa informatycznego. Poniżej przedstawiamy kilka sytuacji, w których przyda ci się nasza pomoc:

Potrzebujesz pomocy w ramach informatyki śledczej?

Scroll to Top