17 osób zatrzymanych

17 osób zatrzymanych w związku z wyłudzeniami dotacji z PARP

Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało o zatrzymaniu 17 osób w związku z prowadzonym śledztwem związanym z wyłudzeniami dotacji z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Wśród osób zatrzymanych znaleźli się przedstawiciele znanych firm meblarskich a także producenci i sprzedawcy maszyn stolarskich. Do tej pory funkcjonariusze przeszukali siedziby 20 firm.

Sprawa dotyczy wyłudzenia ponad 27 mln złotych z programu „Innowacyjna gospodarka na lata 2009-2013” prowadzonego przez PARP. Środki miały zostać nielegalnie pozyskane z wykorzystaniem spółki utworzonej specjalnie na potrzeby tego procederu.

Dodatkowo w trakcie śledztwa ustalono m.in., iż po podpisaniu umowy o dofinansowanie, spółka która je otrzymała porozumiewała się z innymi firmami producenckimi ustalając zawyżanie cen za ich produkty celem wyłudzenia większych kwot dotacji.

Osoby zatrzymane usłyszą zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzenia środków unijnych, oszustwa karno-skarbowego, zaś dwie z nich mają mieć postawione także zarzuty prania pieniędzy. Sprawa ma charakter rozwojowy, dlatego możliwe są kolejne zatrzymania.

Źródło: cba.gov.pl

Scroll to Top