Birdwatch – nowa funkcja Twittera do walki z dezinformacją

Birdwatch – nowa funkcja Twittera do walki z dezinformacją

W poniedziałek (25.01.2021) Twitter poinformował, że uruchomił nową funkcję o nazwie Birdwatch – forum do walki z dezinformacją, które ma pomóc moderować i oznaczać fałszywe tweety.

„Birdwatch pozwoli ludziom identyfikować informacje w tweetach, które ich zdaniem wprowadzają w błąd lub są fałszywe i zamieszczać wpisy, które dostarczają kontekstu informacyjnego” – napisał w komunikacie prasowym Keith Coleman, wiceprezes Twittera. „Uważamy, że to rozwiązanie pomoże nam szybko reagować, gdy wprowadzające w błąd informacje będą się rozprzestrzeniać” – dodał.

Nowa funkcja ma nakłaniać użytkowników do oznaczania tweetów potencjalnie wprowadzających w błąd lub fałszywych. W odrębnej przestrzeni posty mogą być omawiane i oceniane w formacie łączącym elementy narzędzi moderacyjnych Reddita i Wikipedii. Projekt początkowo będzie dostępny tylko dla niewielkiej grupy użytkowników, ale zapewniano, że firma chciałaby, aby docelowo nowe narzędzie było dostępne bezpośrednio w tweetach dla wszystkich użytkowników.

Już przy samym ogłaszaniu nowej funkcji uprzedzono o ewentualnych problemach. Coleman podkreślił „Wiemy, że na początku może być bałagan i czasami mamy problemy, ale uważamy, że jest to system, który warto wypróbować.”

W minionym roku na Twitterze ciążyła zwiększona presja walki z dezinformacją i te wymagania nie powinny osłabnąć. Oprócz usuwania wpisów stosowano etykietowanie lub dodawanie kontekstu wypowiedzi poniżej tweetów, które rozpowszechniały fałszywe informacje.

W marcu ub.r., w obliczu zalewu dezinformacji na temat pandemii, serwis zaczął usuwać „wprowadzające w błąd i potencjalnie szkodliwe treści” dotyczące Covid-19. W maju wprowadził etykiety oznaczające tweety, które zawierały teorie spiskowe na temat pochodzenia choroby Covid-19 i fałszywych leków.

Dezinformacja może mieć różne cele i charakter ale bezwzględnie powinna być zwalczana. Wiedza to przewaga, a sama umiejętność weryfikacji danych przyda się każdemu, kto na co dzień wyszukuje informacje.

Scroll to Top