Handel nielegalnym paliwem

Handel nielegalnym paliwem

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) poinformowała o skutecznej likwidacji międzynarodowego związku przestępczego. Rozbity gang w latach 2013-2018 wprowadził do obrotu co najmniej 180 milionów litrów nielegalnego paliwa. Nad rozwiązaniem sprawy pracowały KAS, CBŚP, służby niemieckie i prokuratura.

Najwcześniejsze wątki sprawy sięgają 2016 r., kiedy to Prokuratura Okręgowa w Częstochowie postawiła pierwsze zarzuty za przestępstwa paliwowe 9 osobom zatrzymanym przez policjantów CBŚP z Zarządu w Krakowie. W 2017 r. na trop związku przestępczego wpadli funkcjonariusze KAS z Łódzkiego Urzędu Celno-Skarbowego. Wykonując czynności operacyjno-rozpoznawcze ustalili, że na terenie Polski i Niemiec działa grupa przestępcza, która wprowadza na terytorium RP olej opałowy pochodzący z Niemiec. Paliwo miało być transportowane w tranzycie przez Polskę (najczęściej do krajów nadbałtyckich), przy pomocy fikcyjnych podmiotów gospodarczych, w tym zagranicznych. W rzeczywistości po odbarwieniu było rozprowadzane na terenie naszego kraju jako olej napędowy.

Na terenie Polski zostało zatrzymanych sześciu członków związku przestępczego, w tym dwóch krajowych liderów. Kolejnych czterech członków gangu zatrzymano na terenie Niemiec.

Osoby zatrzymane w Polsce usłyszały zarzut udziału w zorganizowanym związku przestępczym, a dwóm z nich, Prokuratura Okręgowa w Częstochowie zarzuca kierowanie związkiem. Sprawcy odpowiedzą również za przestępstwa skarbowe, związane z narażeniem Skarbu Państwa na uszczuplenia co najmniej 108 milionów zł z tytułu podatków. Wobec zatrzymanych Sąd Rejonowy w Częstochowie zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Obecnie trwa zabezpieczanie majątku podejrzanych, którego wartość może sięgnąć nawet 20 milionów zł.

Źródło: MF – KAS

Scroll to Top