phishing

Amerykańscy giganci technologiczni oszukani na ponad 100 mln dolarów

W środę, 50-letni Litwin – Evaldas Rimasauskas, oskarżony o wyłudzenie ponad 100 milionów dolarów, przyznał się do zarzucanych mu czynów. Jego ofiarami byli amerykańscy giganci technologiczni – Facebook Inc i Alphabet Inc Google.

Mechanizm jego działania nie był zbyt skomplikowany i dotyczył powszechnie dobrze znanego zjawiska phishingu. Rimasauskas podszywał się pod znanego producenta sprzętu elektronicznego z Tajwanu – firmę Quanta, wysyłając do poszkodowanych podmiotów sfałszowane faktury. Dla uwiarygodnienia nielegalnego procederu, zarejestrował on także na Litwie firmę o takiej samej nazwie a także utworzył specjalne konta mailowe, które przypominały domeny tajwańskiego producenta. Czujność oszukanych firm mogła zostać uśpiona z uwagi na fakt, iż Quanta jest jednym z ich dostawców. Faktury były regularnie opłacane, zaś przelane środki trafiały na konto mężczyzny na Łotwie i Cyprze, a następnie do innych zagranicznych banków m.in. na Słowacji, w Hong Kongu oraz na Węgrzech.

Evaldas Rimasauskas został aresztowany w marcu 2017 r., a w sierpniu tego samego roku poddano go ekstradycji do USA, gdzie toczy się przeciwko niemu proces. Mężczyźnie grozi nawet 30 lat więzienia a wyrok w jego sprawie ma zostać ogłoszony 24 lipca 2019 r.

Źródła: Reuters, Niebezpiecznik

Scroll to Top