Jak działa oszustwo „na 1 euro”?

Jak działa oszustwo „na 1 euro”?

Trafiając w sieci na niezwykle atrakcyjną ofertę handlową, należy zachować szczególną ostrożność. Wiele osób zapomina, że takie „promocje” mogą być dziełem oszustów. Poza utratą pieniędzy, brakiem zamówionego towaru jesteśmy narażeni na wiele innych konsekwencji m.in. kradzież danych osobowych.

W ostatnim czasie, lubelska policja ostrzegała przed nowym oszustwem w sieci. Potwierdzono iż tą samą metodą zostały poszkodowane co najmniej dwie osoby zamieszkujące Puławy. W Internecie pojawiły się oferty sprzedaży telefonów komórkowych w cenie 1 euro. Jak okazało się, mieszkanka Puław dała się skusić na taką ofertę. Weszła w link firmy oferującej tanie telefony, strona była łudząco podobna do znanego serwisu, z którego usług często korzystała. Ofiara wypełniła formularz dotyczący danych osobowych oraz karty bankowej, ponieważ była przekonana, że to dobrze znana jej strona. Dzień później odkryła, że z jej konta zniknęło kilkaset złotych a zamówionego towaru nigdy nie otrzyma. Inny mieszkaniec Puław, chciał kupić buty za 1 euro, a stracił blisko 2 tys. zł. Zasada działania była identyczna, więc on także podał swoje dane oraz numer karty bankowej.

Jak się okazało konta bankowe, na które przelano skradzione środki, zostały natychmiast opróżnione z pieniędzy. W przypadkach oszustwa „na 1 euro” niezwykle często wyświetlana jest podrobiona strona internetowa, łudząco przypominająca popularne serwisy. Podrabiane są nie tylko strony sklepów, ale także popularnych portali. Fałszywe oferty często zawierają informacje, która mają wywołać u czytelników poczucie uciekającej im sprzed nosa okazji. Takie działanie ma za zadanie, przyspieszyć proces decyzyjny potencjalnego klienta.

Należy pamiętać, że przed przeprowadzeniem transakcji zawsze powinniśmy sprawdzić certyfikat bezpieczeństwa strony, na której się znajdujemy. Nie należy podawać danych kart płatniczych na stronach internetowych, które nie mają certyfikatu bezpieczeństwa albo szyfrowania informacji. Warto pamiętać że szanse aby atrakcyjne produkty były niemal za darmo są znacznie niższe niż szanse trafienia na próbę oszustwa. Jeśli niestety ofiara dokona transakcji istotny jest czas reagowania. W pierwszej kolejności należy niezwłocznie skontaktować się z bankiem i zastrzec kartę.

Scroll to Top