Kara dla koncernu Nissan

Kara dla koncernu Nissan

10 grudnia Japońska Komisja Nadzoru Papierów Wartościowych i Giełd wydała rekomendację, iż koncern Nissan powinien zostać ukarany grzywną opiewającą na sumę 2,4 mld jenów (ok. 22 miliony dolarów). Kara związana jest z aferą jaka wybuchła wokół byłego już Prezesa Nissana – Carlosa Ghosana, który miał celowo zaniżać otrzymywane wynagrodzenie. Organ wykrył nieprawidłowości w sprawozdaniach finansowych firmy z lat 2014 – 2017, w trakcie piastowania przez niego urzędu Prezesa.

Ghosan został aresztowany pod koniec zeszłego roku w związku z zarzutami nadużyć finansowych, w tym zaniżania otrzymywanego wynagrodzenia o sumę 80 milionów dolarów. Oskarżony nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów. Jego obrońcy odnoszą się do zarzutów jako elementu zmowy różnych środowisk, która miałaby storpedować plany fuzji z koncernem Renault.

Dodatkowo, jak poinformował rzecznik koncernu, firma będzie dochodzić od swojego byłego prezesa odszkodowania. Skandal znacząco odbił się na reputacji Nissana. Oprócz kary pieniężnej, Ghosanowi grozi kara pozbawienia wolności do lat 10.

Scroll to Top