Jak walczyć z podrabianiem towarów?

Jak walczyć z podrabianiem towarów?

Przewiduje się, że wartość globalnego handlu podróbkami może wzrosnąć do 500 mld USD rocznie. Z czego aż 20% naruszałoby prawa własności intelektualnej producentów z USA, dlatego zaplanowano tam zmiany i wzmocnienie działań przeciwko handlu podrobionymi produktami sprzedawanymi przez największe serwisy e-commerce.

Amerykańskie organy ścigania planują wdrożyć natychmiastowe działania w sprawie identyfikacji podróbek i zapowiadają korzystanie z wszelkich dostępnych uprawnień aby nakładać grzywny i inne kary wobec ich sprzedawców. Oprócz skuteczniejszych metod śledzenia i blokowania nielegalnej sprzedaży, prawdopodobnie wzrośnie również wymiar grzywien. Jak natomiast może chronić się indywidualny przedsiębiorca na innych rynkach, np. w Polsce?

Jak przedsiębiorca może chronić swoją markę przed podróbkami?

Towary podrobione oraz towary pirackie można określić jako towary naruszające prawa własności intelektualnej. Najłatwiej i najmniejszymi kosztami takie towary trafiają na rynek handlu elektronicznego (e-commerce). Sprzedaż na portalach aukcyjnych typu Allegro, stanowi łatwy grunt dla rozprzestrzeniania się towarów nieoryginalnych.

Właściciel praw własności intelektualnej, czyli np. osoba uprawniona do znaku towarowego, autor dzieła, posiadający autorskie prawa majątkowe do dzieła w chwili kiedy dowiaduje się o sprzedaży kopii lub imitacji swoich produktów z naruszeniem jego praw w pierwszej kolejności powinien dotrzeć do danych naruszyciela. Kto jest odpowiedzialny za naruszenie? Ten kto produkuje, importuje, wprowadza do obrotu, oferuje czy rozpowszechnia towar podrobiony lub piracki.

Przepisy dają możliwość egzekwowania praw przed sądem żądając np. zaniechania naruszeń, usunięcia skutków naruszeń, zasądzenia odszkodowania czy publikacji oświadczenia.

Jak ustalić źródło pochodzenia podróbek?

Droga do źródła poza profilem sprzedażowym na stornie internetowej bywa skomplikowana, tym bardziej, że świadomi nielegalnego procederu oszuści potrafią ukrywać swoje dane i zacierać ślady. W celu ustalenia informacji na temat sprzedawcy, dystrybutora lub producenta podróbek, przedsiębiorca może skorzystać z profesjonalnych usług wywiadowni gospodarczej lub agencji detektywistycznej. Ich zadaniem jest m.in.  namierzenie osób lub produktów i sporządzenie raportu dokumentującego najważniejsze szczegóły sprawy. Należy pamiętać, ze korzystając z usług licencjonowanego detektywa można mieć pewność, że zebrane informacje mogą być wykorzystane jako dowody w sprawie sądowej.

Verificators to polska wywiadownia gospodarcza i agencja detektywistyczna o globalnym zasięgu działania. Wspieramy naszych Klientów w podejmowaniu decyzji na podstawie znalezionych i zweryfikowanych informacji.

Sprawdź, czy możemy Ci pomóc >> KONTAKT

Scroll to Top