Jak zweryfikować kontrahenta w Norwegii?

Polska i Norwegia to kraje mocno połączone gospodarczo. Wielu Polaków postanowiło związać się z tym krajem, a Norwedzy coraz częściej decydują się na inwestycje w Polsce. Również polscy przedsiębiorcy wchodzą w nowe relacje biznesowe w Norwegii, a co za tym idzie, chcą wiedzieć, jak sprawdzić firmę z Norwegii.

Zgodnie z danymi z 2016 roku w Norwegii mieszka oficjalnie 95 700 Polaków, co stanowi 1,83% całej populacji. Polacy są aktualnie najliczniejszą grupą wśród imigrantów.
Największe ośrodki, gdzie można spotkać Polaków to: Oslo, Stavanger, Trondheim, Bergen, Drammen i Fredrikstad. 
Razem z naszymi rodakami do Norwegii zawitały polskie firmy, a wymiana handlowa weszła na inny poziom.

Jak zawsze w takich procesach pojawiają się dodatkowe ryzyka związane z rozpoznaniem rynku lokalnego czy weryfikacją potencjalnego kontrahenta, tak by mieć chociaż minimalną świadomość, z kim wchodzimy w relacje biznesowe.

Jak wygląda kwestia sprawdzenia takiego podmiotu w Norwegii? Czy są to rejestry darmowe? Kto je prowadzi?

Brønnøysund Register Centre (https://www.brreg.no/)

Brønnøysund Register Centre to norweska agencja rządowa odpowiedzialna za zarządzanie licznymi rejestrami publicznymi w Norwegii oraz rządowymi systemami cyfrowej wymiany informacji.

Agencja utrzymuje norweskie repozytorium metadanych SERES i ELMER, standard projektowania formularzy internetowych. Rejestr bierze swoją nazwę od miasta Brønnøysund w Nordland, w którym się znajduje.

Większość rejestrów dotyczy kwestii handlowych/gospodarczych. Dodatkowo w zbiorze znajdują się  rejestry osobowe. Rejestr ten jest częścią Europejskiego Rejestru Przedsiębiorstw oraz jest filią norweskiego Ministerstwa Handlu i Przemysłu.

Po wpisaniu w oknie wyszukiwarki nazwy firmy lub numeru organizacyjnego, otrzymujemy takie informacje jak: adres firmy i dane właściciela, datę założenia, czy firma jest zarejestrowana w rejestrze VAT, czy firma ma pracowników, udziałowców firmy, firmę księgową czy Revisora.

Norweski Rejestr Przedsiębiorstw jest jawny i daje bezpłatny dostęp do wyszukiwania informacji o norweskich firmach.

W zależności od rodzaju i charakteru prowadzonej firmy konieczne jest wpisanie działalności do określonych rejestrów:

  • Merverdiavgiftsregisteret (czyli rejestru VAT, gdy obroty firmy w ciągu kolejnych dwunastu miesięcy przekroczą 50 000 NOK),
  • Foretaksregisteret (czyli rejestru handlowego, gdy firma zajmuje się handlem, zatrudnia więcej niż pięciu pracowników lub jest spółką AS),
  • Aa-registeret (czyli rejestru pracodawców, gdy firma zatrudnia co najmniej jednego pracownika).

Rodzaje norweskich spółek

  • Firma jednoosobowa (EPF – Enkeltpersonforetak) – to najpopularniejszy wśród nowych przedsiębiorców rodzaj działalności gospodarczej w Norwegii. Zazwyczaj taki typ działalności sprawdza się w przypadku osób, które nie są w stanie przewidzieć przyszłych zysków i obracają stosunkowo małymi środkami. Dzięki takiemu rozwiązaniu można zyskać elastyczność finansową i mieć faktyczny wpływ na swoje zarobki. Jednak prowadzenie własnego biznesu wiąże się ze zobowiązaniami, których należy być świadomym zakładając własną firmę w Norwegii.
    Jeśli obrót firmy w ciągu 12 miesięcy przekroczy 50 000 NOK, należy wpisać ją do rejestru VAT, składać do urzędu deklaracje VAT oraz płacić podatek VAT.
  • Spółka AS (Aksjeselskap) – jest to spółka akcyjna posiadająca osobowość prawną. Jest norweskim odpowiednikiem polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Stanowi kolejną popularną formę prowadzenia działalności gospodarczej w Norwegii. Firma tego rodzaju wymaga wpłaty kapitału zakładowego w wysokości minimum 30 000 NOK.
    Wśród dokumentów niezbędnych do założenia spółki AS wyróżnia się: umowę otwarcia spółki, bilans otwarcia, protokół z posiedzenia rady nadzorczej, czyli organu decyzyjnego spółki, wniosek dot. założenia firmy oraz dokument potwierdzający wpłatę 30 tysięcy koron norweskich.
  • NUF, czyli Norskregistrert utenlandsk foretak – to oddział firmy zagranicznej w Norwegii. Ten rodzaj działalności zakłada się, gdy firma ma siedzibę na terenie innego kraju (np. Polski), jednak zlecenia wykonuje w Norwegii.
    NUF może zostać norweskim płatnikiem VAT, jeśli obroty oddziału przekroczą 50 000 NOK w ciągu 12 miesięcy.

Już wiesz, jak sprawdzić firmę w Norwegii. Jeżeli jednak potrzebujesz więcej szczegółowych informacji, możemy pomóc. Zapraszamy do kontaktu.

Scroll to Top