Masowe nadużycia zwolnień lekarskich

Masowe nadużycia zwolnień lekarskich

Co naprawdę robią pracownicy na zwolnieniu lekarskim?

W 2018 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przeprowadził około 496 tys. kontroli osób, przebywających na chorobowym z powodu czasowej niezdolności do pracy. W konsekwencji cofnięto lub obniżono świadczenia o wartości 195 mln zł.

Z wnioskiem o kontrolę najczęściej zwracają się pracodawcy, którzy np. w mediach społecznościowych obserwują aktywność zatrudnionych, która nie wskazuje na zły stan zdrowia, który nie pozwalałby na wykonywanie pracy. Dotyczy to np. podróży turystycznych, aktywności sportowej, a nawet wykonywania pracy dla konkurencji. Zdjęcie z portalu społecznościowego nie jest wystarczającym argumentem za wstrzymaniem zasiłku. Konieczne mogą być obserwacje podejrzanej osoby, a decydujący głos należy do lekarza orzecznika.

Straty z wypłacanych świadczeń nie dotyczą wyłącznie kosztów ubezpieczeń społecznych. Niezaplanowana obecność zaburza funkcjonowanie firmy i destabilizuje pracę zespołu. Organizowanie dodatkowych zastępstw, często wiąże się z dyskomfortem innych pracowników lub nadgodzinami w pracy.

Według statystyk urzędu, L4 najczęściej otrzymują osoby w wieku między 30. a 39. rokiem życia. Skala problemu jest niepokojąca i przestrzega by zachować ograniczone zaufanie.

AM, Verificators
Źródło: Bankier.pl

Scroll to Top