Ponad 160 osób zatrzymanych w sprawie oszustw kredytowych. Według szacunków Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu działania te spowodowały straty na ponad 200 mln zł. Sprawa oszustw kredytowych na masową skalę powązana jest ze spółkami Enterprise Investment Zarządzanie Ryzykiem Katarzyna Książek, Council Finance sp. z o.o., Europejskiej Grupy Finansowej Council S.A. – posługującej się nazwami handlowymi EL Global, Aurum Finance, Council Finance, Personal Finance i Kancelarii Prawnej Proculus sp. z o.o..
Usługi finansowe były kierowane głównie do osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej, zarejestrowanych w BIK, które miały już na koncie zajęcia komornicze, bez szans na udzielenie im pożyczki. Działania przestępcze polegały na wprowadzeniu w błąd zarówno osobę ubiegającą się o kredyty, jak i pracowników banku weryfikującego ich zdolności kredytowe. Do sumy jaką potrzebowali klienci, firmy doliczały potężne prowizje i dodatkowe opłaty. Zaciągane pożyczki opiewały na kwoty od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych. W znacznej ilości przypadków spłaty przekraczały możliwości finansowe osób, które przychodziły do biur pośredników m.in. by skonsolidować już zaciągnięte kredyty. Nad rozwiązaniem sprawy od początku pracowali prokuratorzy z różnych stron kraju. Pierwszych podejrzanych o oszustwa zatrzymano jeszcze w 2017 r.
Postawiono liczne zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczania nieprawdy oraz doprowadzenia innych osób do niekorzystnego rozporządzenia własnym mieniem. W sprawie trwają liczne czynności operacyjne na terenie całego kraju. Jak poinformowano, zarzuty ogłoszono już 161 osobom. Zatrzymania oszustów nie zakończyły problemów ludzi oszukanych, posiadających gigantyczne kredyty, ponieważ banki domagają się od nich, by spłacili zaciągnięte zobowiązania.