Dyrektorzy Goldman Sachs z zarzutami o charakterze kryminalnym

Dyrektorzy Goldman Sachs z zarzutami o charakterze kryminalnym.

Aż 17 byłym i obecnym dyrektorom Goldman Sachs postawiono zarzuty o charakterze kryminalnym. Zarzuty dotyczą odpowiedzialności członków kierownictwa za przestępstwa, które mogły być popełnione przez firmę. Wśród oskarżonych członków kierownictwa spółek jednego z największych banków inwestycyjnych na świecie Goldman Sachs Group Inc. jest m.in. dyrektor naczelny Goldman Sachs International Richard Gnodde.

Na podstawie do tej pory zebranych dowodów, malezyjscy prokuratorzy zakładają, że około 2,7 mld USD z wpływów zostało przekierowanych poza fundusz, a oświadczenia dotyczące ofert zawierały informacje fałszywe, mylące lub pomijające istotne fakty. Każdemu z oskarżonych grozi kara 10 lat pozbawienia wolności i grzywna w wysokości co najmniej miliona ringgitów (ok. 239 tys. USD)

Grupa kapitałowa Goldman Sachs odrzuca oskarżenia na swoją obronę przytaczając przykłady manipulacji jakich dokonywali malezyjscy politycy, mieli oni okłamywać bank i jego zewnętrznych doradców. Konflikt i śledztwo dotyczy malezyjskich przedstawicieli zarówno biznesu jak i polityki, w tym samego  byłego premiera Najiba Razaka.

Ze względu na skalę przestępstw śledztwo jest prowadzone na skalę międzynarodową i ma charakter rozwojowy.

Źródło: PAP

Scroll to Top