Powracający problem oszustw przez SMSy

Powracający problem oszustw przez SMSy

Razem z rozwojem technologii, zmienia się sposób działania oszustów. Coraz bardziej zuchwałe stają się także metody ich działania. Za przykład niech posłuży wysyłanie wiadomości tekstowych osób, które podają się za komornika. Wiadomość zawiera niską kwotę do uregulowania oraz link do panelu za pośrednictwem którego, mielibyśmy uregulować płatność. Niestety, konsekwencje wejścia w link i wpisania danych mogą być znaczące.

Takie nieodpowiedzialne działanie najprawdopodobniej będzie skutkować utratą wszystkich środków zgromadzonych na koncie. Ponadto grozi nam ujawnienie naszych danych osobowych czy zawirusowanie telefonu z którego korzystamy. Należy pamiętać, jak wiele wrażliwych danych przechowujemy na telefonach. Są to dane do logowania, zdjęcia, dane osobowe czy inne ważne z naszej perspektywy informacje.

Aby się uchronić przed utrata pieniędzy i danych, należy  pamiętać o kilku prostych zasadach. Po pierwsze zachować szczególną ostrożność wobec wiadomości, które namawiają nas do wejścia w link, zalogowania się na jakikolwiek portal, wykonania nawet małej transakcji czy podania hasła. Stosowane przez oszustów metody, prowadzą do uzyskania od nas danych, pozwalających im na osiągnięcie swojego celu. Najlepszą metodą obrony, jest zachowanie ostrożności. Zanim wykonamy jakikolwiek działanie, upewnijmy się, czy faktycznie zalegamy jakieś pieniądze. Pod żadnym pozorem nie korzystajmy z odnośników podanych w takich wiadomościach.

Metoda działania wykorzystująca wiadomości tekstowe nie jest nowa, ale odnotowano wzrost prób przestępstw z jej wykorzystaniem. Policja, banki i inne organizacje przestrzegają przed takimi sytuacjami.

Scroll to Top