Poszukiwanie majątku dłużnika

Poszukiwanie majątku dłużnika – Case Study

Jedną z najczęściej zamawianych usług wśród naszych klientów jest poszukiwanie majątku dłużnika. Często zgłaszają się do nas kancelarie prawne, których klienci chcieliby odzyskać swoje fundusze. Jednak ich wierzyciele bardzo często ogłaszają bankructwa, jeśli są to firmy lub osoby, które deklarują, że nie mają niczego i nie są w stanie spłacić swoich zobowiązań. W dzisiejszym świecie, gdzie przepływ informacji jest ogromny, poszukiwanie majątku dłużnika stało się nie tylko wyzwaniem, ale również sztuką wykorzystującą różnorodne narzędzia. 

W tym przypadku zgłosił się do nas klient, którego dłużnik zadeklarował, że nie posiada środków na pokrycie swoich wierzytelności. Jednak klient nie był co do tego przekonany, dlatego zlecił nam znalezienie majątku dłużnika. 

Narzędzia OSINT

Pierwszym krokiem było skorzystanie z publicznych rejestrów i baz danych. Dzięki tym rejestrom można pozyskać informacje o nieruchomościach, pojazdach, czy też aktywach finansowych dłużnika. Rejestry handlowe, bazy Krajowego Rejestru Sądowego czy urzędy skarbowe mogą dostarczyć nieocenionych danych na temat sytuacji majątkowej. W przypadku naszego dłużnika okazało się, że posiadał powiązania z kilkoma spółkami zarejestrowanymi w KRS. Jednak większość z nich mimo prawnego obowiązku nie składała corocznych sprawozdań finansowych. Z analizy danych historycznych wynikało, że dłużnik w ostatnim czasie sprzedał swoje udziały w innych spółkach różnym osobom, między innymi swojej żonie. Ponadto w rejestrze CEiDG znaleziono aktywną działalność gospodarczą dłużnika.

Analiza treści w Internecie

Kolejnym krokiem była gruntowna analiza danych dostępnych w Internecie. Taka analiza nie opiera się tylko na wyszukiwarkach, ale także na portalach społecznościowych, forach dyskusyjnych, czy nawet aukcjach internetowych. Dzięki nim można odkryć wiele cennych informacji na temat dłużnika, takich jak miejsce zamieszkania, aktywność zawodowa czy aktywa posiadane. Okazało się, że nasz dłużnik, jak i jego żona są bardzo aktywni na portalach społecznościowych. Bardzo chętnie zamieszczali posty i zdjęcia z wyjazdów, głównie zagranicznych, koncertów oraz pobytów w hotelach. Daty zamieszczenia zdjęć jednoznacznie dowodziły, że opublikowano je w czasie, kiedy dłużnik niby miał nie mieć środków na pokrycie wierzytelności.

Odnalezienie nieruchomości

Sprawdziliśmy w rejestrach adresy powiązanych z dłużnikiem spółek i działalności gospodarczej. W ten sposób natrafiliśmy na szereg ksiąg wieczystych, które opisywały nieruchomości posiadane przez dłużnika. Nieruchomościami były 2 mieszkania, działka i dom na Podlasiu oraz udziały w drodze. Nieruchomości nie były obciążone hipoteką ani nie miały nałożonych żadnych ograniczeń w użytkowaniu. Część z nieruchomości stanowiła jego wyłączna własność, a część była współwłasnością jego oraz jego żony. 

Działania detektywistyczne

Dzięki wizytacjom naszych detektywów w wyznaczonych adresach udokumentowaliśmy jak wyżej wymienione nieruchomości wyglądają. Lokalizacja działki i domu była bardzo atrakcyjna, tereny zadbane, dom wyglądał na nowy. Dodatkowo na terenie znajdowały się 2 samochody. Jeden z nich był starszy o względnie niewielkiej wartości, ale drugi z nich był nowym modelem. 

Sprawdzając dalej dane zawarte w Internecie natrafiliśmy na informacje, że żona dłużnika jest właścicielką 3 klinik medycyny estetycznej. Dodatkowo jako lekarz przyjmuje tam również w prywatnym gabinecie. Co więcej wśród zespołu zatrudnionego w klinice znaleziono również jej męża, czyli dłużnika naszego klienta. 

Podsumowanie – poszukiwanie majątku dłużnika

Poszukiwanie majątku dłużnika metodą OSINT to proces złożony, który wymaga nie tylko technicznego know-how, ale także spostrzegawczości, kreatywności i współpracy z profesjonalistami. Dzięki wykorzystaniu różnorodnych źródeł informacji oraz narzędzi technologicznych można znacząco zwiększyć szanse na odnalezienie ukrytych aktywów i zabezpieczenie wierzytelności.

Nasz klient – czyli kancelaria prawna – był bardzo zadowolony ze znalezionych przez nas informacji. Stwierdzili wprost, że dostarczone przez nas szczegóły znacząco pomogą w wyegzekwowaniu należności.

Autor: Piotr Dobosz

*Dane klientów zostały zanonimizowane przed publikacją.

Zapoznaj się z innymi artykułami na naszym blogu:

Śledztwo w świetle mowy nienawiści online – Case Study
Scroll to Top