Były Dyrektor finansowy skazany na 5 lat więzienia

Były Dyrektor finansowy skazany na 5 lat więzienia

Były Dyrektor finansowy brytyjskiej firmy Autonomy – Sushovan Hussain, został skazany na pięć lat więzienia za manipulacje księgowe wspomnianego przedsiębiorstwa przed jego przejęciem przez Hewlett Packard (HP).

W 2011 roku HP zapłaciło 11,7 miliarda dolarów w transakcji przejęcia brytyjskiego producenta oprogramowania. W tym czasie, S. Hussain będąc Dyrektorem finansowym spółki dopuścił się fałszowania zapisów księgowych spółki Autonomy, co spowodowało, iż wydawała się ona być w lepszej kondycji finansowej.

55-letni S. Hussain, będący obywatelem brytyjskim, został skazany przez Sąd w San Francisco na pięć lat pozbawienia wolności i ukarany karą grzywny w wysokości 4 milionów dolarów. Ponadto jest zobowiązany do zwrotu ponad 6 mln dolarów.

W kwietniu 2018 r. był on także skazany za inne przestępstwa, w tym oszustwa telekomunikacyjne. Ponadto, zarówno Hussain jak i były CEO Autonomy – Mike Lynch są oskarżonymi w procesie cywilnym o oszustwo, którego stroną jest firma HP. Również w tym przypadku dotyczy on nielegalnych działań mających na celu zawyżenie wartości brytyjskiej firmy przed jej przejęciem.

Źródło: https://www.bbc.com

Scroll to Top