Załóżmy, że na twój adres służbowy wpływa ciekawa wiadomość. Treść sama w sobie wygląda wiarygodnie, ale wyszukując adres strony internetowej ze stopki nie jesteś w stanie zidentyfikować jaka firma dokładnie jest odpowiedzialna za te informacje. Czy to odrębna firma? A może niezarejestrowana marka? Kogo właściwie reprezentuje nadawca?
A może w sieci pojawiła się nowa konkurencja, która do złudzenia wzoruje się na twojej działalności lub bezpośrednio wykorzystuje twoje materiały?
M.in. w takich sytuacjach warto sprawdzić na kogo zarejestrowana jest domena, innymi słowy, kto jest właścicielem strony internetowej.
Jak sprawdzić kto jest właścicielem strony?
Aby sprawdzić informacje o domenie krajowej .pl, np. dowolna-nazwa-strony.pl itp., w tym o domenach regionalnych i funkcjonalnych, należy skorzystać z serwisu Krajowego Rejestru Domen (www.dns.pl). W serwisie należy przejść do sekcji WHOIS.
W wyznaczonym polu należy podać nazwę domeny, bez przedrostka WWW, a następnie potwierdzić zabezpieczenie reCAPTCHA.
Z rejestru można uzyskać takie informacje jak:
– stan – czy domena jest aktywna;
– utworzono – kiedy utworzono domenę;
– koniec okresu rozliczeniowego – kiedy domena wygasa;
– nazwy serwerów – nazwy serwerów DNS na które kieruje domena, czyli gdzie domena jest obsługiwana technicznie;
– ostatnia modyfikacja – kiedy wprowadzono na stronie na niej większą;
– abonent – kto jest właścicielem domeny;
– rejestrator – w jakiej firmie została zarejestrowana domena;
– opcja – informacja czy i kiedy założono opcję na domenę, np. czy zabezpieczoną ją przed przejęciem własności lub ustawiono opcję pierwokupu.
Ograniczenie występuje jednak wobec domen regionalnych i funkcjonalnych, a informacje o domenach europejskich .eu mogą nie być wyświetlane w całości.
Za dostarczanie informacji z bazy danych DNS dla domen europejskich odpowiada serwis www.eurid.eu.
Kiedy nie da się ustalić właściciela domeny?
Dane osób prywatnych/fizycznych będących abonentami domen .pl, jak i właścicieli domen globalnych z aktywną ochroną prywatności nie będą dostępne w WHOIS. Dane te nie są udostępniane ze względu na ochronę danych osobowych.
Nawet w przypadku rejestracji na osobę prywatną firmy mogą ustawić fakturowanie VAT na dane firmowe. W ten sposób namierzenie całego zaplecza jest trudniejsze i bardziej czasochłonne.
W poszukiwaniu trudno dostępnych danych wraz z analizą można zgłosić się do profesjonalnej wywiadowni gospodarczej.
Zespół Verificators pomoże Ci pozyskując sprawdzone informacje np. o potencjalnych partnerach biznesowych, inwestycji lub o konkurencji. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do kontaktu!