Może się tak zdarzyć, że sprawdzając firmę lub osobę fizyczną konieczne będzie wyszukanie informacji o nieruchomości, np. o działce lub lokalu użytkowym. W takiej sytuacji świetnym otwartym źródłem informacji typu OSINT jest Geoportal.
Czym jest Geoportal?
Geoportal to publiczny serwis skupiający bazy danych i usługi informacji przestrzennych. W ramach tego portalu mapowego udostępnione są m.in. usługi wyszukiwania, przeglądania i pobierania. Dane publikowane w ramach Geoportalu krajowego przechowywuje Państwowy Zasób Geodezyjny i Kartograficzny (PZGiK).
W ramach serwisu udostępnione są informacje ewidencyjne opublikowane m. in. przez starostwa powiatowe i urzędy miast. Serwis jest obejmuje dane o szerokim spektrum. W ramach jego struktur uruchomione jest 6 modułów, z których każdy publikuje rożne kompozycje mapowe dedykowane rożnym grupom odbiorców tj.:
- Geoportal Krajowy,
- Geoportal Branżowy,
- Geoportal INSPIRE,
- Geoportal 3D,
- Zasoby CAPAP (Centrum Analiz Przestrzennych Administracji Publicznej).
Znaleźć w nim można: dane adresowe, szczegóły dotyczące działek ewidencyjnych, mapy topograficzne, ortofotomapy (zdjęcia lotnicze) oraz wiele innych danych o charakterze specjalistycznym, np. dane dotyczące uzbrojenia terenu czy osnów geodezyjnych.
Ze względu na ogrom informacji zawartych w Geoportalu w tym wpisie skupimy się na podstawowej funkcji wyszukiwania nieruchomości i informacji zgromadzonych na jej temat w rejestrze.
Jak wyszukać działkę w Geoportalu?
Metoda 1.
Geoportal sam ładuje numery działek po zbliżeniu (powiększeniu). Jeśli nie znamy dokładnego adresu nieruchomości, ale pamiętamy jego położenie, wystarczy otworzyć Geoportal. Naportalu wystarczy przybliżyć na obszarze zainteresowania i zidentyfikować teren, o którym chcemy się dowiedzieć więcej. Po kliknięciu konkretnej działki wyświetli się panel informacyjny. Z panelu można dowiedzieć się np: jaki jest nr identyfikacyjny działki, fef adres, obszar ewidencyjny itp.
Metoda 2.
Korzystając z wyszukiwarki najpopularniejszymi opcjami będzie wyszukanie gruntu po adresie lub podając identyfikator działki. Identyfikator można znaleźć np. we wypisie z ewidencji gruntów z odpowiedniego starostwa powiatowego, z wypisu z ksiąg wieczystych lub z samego Geoportalu – Metoda 1.
Pomocniczo, jeśli nie można uzyskać informacji z Geoportalu ogólnokrajowego warto skorzystać lokalnych geoportali danej gminy/powiatu -> punktyadresowe.pl/
Jakie informacje znajdują się w Krajowym Geoportalu?
Manipulując opcjami z menu wyświetlonymi po prawej stronie, można uzyskać szczegółowe informacje o danym regionie i konkretnej lokalizacji. Mapa Geoportalu krajowego składa się z kilkunastu warstw tematycznych, w tym: Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych, Państwowy rejestr granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju, dane ewidencyjne, dane o charakterze katastralnym, rzeźba terenu cieniowanie, numeryczne modele wysokościowe (hipsometria), baza danych obiektów ogólnogeograficznych, baza danych obiektów topograficznych, mapy tematyczne, ortofotomapa, skany map topograficznych, osnowy podstawowe.
Jak wyszukać działkę i znaleźć inne informacje?
By pozyskać trudno dostępne dane wraz z analizą lub tłumaczeniami można zgłosić się do profesjonalnej wywiadowni gospodarczej.
Zespół Verificators pomoże Ci pozyskując sprawdzone informacje np. o potencjalnych partnerach biznesowych, inwestycji lub o konkurencji. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do kontaktu!