KNF ostrzega i nawołuje do czujności

KNF ostrzega i nawołuje do czujności

W tak trudnym czasie rozprzestrzeniania się koronawirusa oszuści nie ustępują w próbach wyłudzeń, a nawet wykorzystują tymczasowy kryzys i strach na swoją korzyść.

KNF uczula na to, by sprawdzać źródła informacji i zachować zdrowy rozsądek nie wierząc fake newsom, które pojawiają się na portalach społecznościowych. Należy też uważać na podejrzane reklamy w internecie, e-maile, SMS-y, telefony; nie otwierać linków do nieznanych stron.

W komunikacie KNF przestrzega: „Uważaj na propozycję okazyjnego zakupu akcji lub obligacji spółek produkujących sprzęt medyczny, ochronny czy środków czystości”. Należy też z rozsądkiem podejść do wszelkich ofert sprzedaży środków mających rzekomo cudowne właściwości i zwalczające wirusa. KNF zwraca też uwagę, aby nie podejmować pochopnych decyzji inwestycyjnych w związku z epidemią koronawirusa i nie dać się nabrać na szybki zysk. Podkreśla przy tym by nie podpisywać dokumentów, których treści do końca nie rozumiemy.

Weryfikacja informacji i ich źródeł to podstawa bezpiecznych decyzji. Próby oszustw i wyłudzeń powinny być zgłaszane odpowiednim organom w tym policji. W przypadku transakcji biznesowych i inwestycji zaleca się skorzystanie z pomocy osób wyspecjalizowanych w wyszukiwaniu i analizie danych.

Zapraszamy do przeczytania o wywiadzie gospodarczym oraz do kontaktu z naszymi ekspertami.

Scroll to Top