Ujawnienie  kradzieży w fabryce – Case Study

W jednej z czołowych firm produkcyjnych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej odkryto regularne i znaczące straty związane z kradzieżą drogich części do maszyn przemysłowych. Monitoring nie zarejestrował ani sprawcy, ani danych identyfikacyjnych pojazdu, co uniemożliwiło klientowi zidentyfikowanie odpowiedzialnych osób. Co więcej nie wiadomo było kiedy dokładnie towar został skradziony. W obliczu tych trudności firma zwróciła się do Verificators, aby zidentyfikować sprawcę kradzieży i doprowadzić do jego ukarania.

Analiza sprzedaży nielegalnie pozyskanych towarów

Istniało duże prawdopodobieństwo, że poszukiwany towar pojawi się na portalach aukcyjnych oraz w mediach społecznościowych. Na początku przeprowadzono szczegółową analizę tych platform oraz lokalnych grup sprzedażowych, gdzie można było natrafić na dany produkt. Zidentyfikowano kilkadziesiąt ofert lub aukcji od prywatnych sprzedawców. Kluczowe kryteria, na podstawie których typowano podejrzane oferty, obejmowały lokalizację, brak możliwości wystawienia faktury oraz cenę niższą od rynkowej. Dzięki temu krąg potencjalnych podejrzanych zawężono do kilkunastu ofert. Należy pamiętać, że od 1 lipca do 31 grudnia 2024 roku, maksymalny przychód bez konieczności rejestracji działalności gospodarczej wynosi 3225 zł miesięcznie. Brak możliwości wystawienia faktury oraz ilość towaru, która przekracza tą kwotę mogą sugerować jego nielegalne pochodzenie i sprzedaż. Cena poniżej rynkowej może oznaczać, że sprzedawca chce szybko pozbyć się towaru.

Skala procederu kradzieży

Ze względu na skalę kradzieży, podejrzewaliśmy, że sprzedaż skradzionych towarów odbywała się na wielu portalach, a produkty oferowano poniżej ceny rynkowej. Na początku skupiliśmy się na ofertach pochodzących z okolic fabryki, skąd wywożono towar. Analitycy rozpoczęli działania OSINT (Open Source Intelligence) w odniesieniu do podejrzanych aukcji. Mimo że sprzedawcy często ukrywali się pod pseudonimami lub fałszywymi danymi, co utrudniało ich identyfikację, udało się jednak zdobyć i przeanalizować numery telefonów oraz adresy e-mail. Dodatkowo powiązano je z kontami na portalach społecznościowych. Dzięki tym działaniom zidentyfikowano osobę odpowiedzialną za sprzedaż skradzionego towaru na większości dostępnych platform, a także zgodnie z naszymi założeniami.

Zidentyfikowanie Sprawcy i Weryfikacja Kradzieży

Przeprowadziliśmy szczegółowe działania OSINT dotyczące tej osoby, a nawet zaaranżowaliśmy rozmowę telefoniczną pod przykrywką. Trudności pojawiły się przy próbie zdobycia informacji o członkach rodziny podejrzanego, ponieważ większość z nich nie miała kont na portalach społecznościowych. Mimo to udało się ustalić adres zamieszkania oraz współwłaścicieli nieruchomości, co pozwoliło zidentyfikować bardziej aktywnych w mediach społecznościowych członków rodziny. Dzięki temu odkryliśmy powiązania i potencjalnych innych podejrzanych zaangażowanych w cały proceder.

Finalna weryfikacja i ostateczne działania

Na odnaleziony adres wysłano także detektywa, który obserwował posesję pod kątem obecności towarów mogących pochodzić z kradzieży. Detektywowi udało się zidentyfikować i udokumentować proces przewożenia towaru na teren nieruchomości. Następnie za pomocą jednej z aukcji zrealizowano zakup testowy. Ostateczną weryfikację produktu przeprowadził nasz klient, badając zakupiony towar we własnym zakresie. Jak się później okazało  po sprawdzeniu numerów seryjnych  klient potwierdził, że są to rzeczy pochodzące z ich fabryki.

Rezultaty i wnioski

Dzięki tym działaniom klient uzyskał niezbędne dowody pozwalające na ukaranie sprawcy kradzieży, odzyskał część utraconych towarów oraz wzmocnił swoje zabezpieczenia przed podobnymi incydentami w przyszłości. Skuteczne rozwiązanie problemu kradzieży znacząco wpłynęło na ograniczenie strat finansowych firmy oraz przywrócenie bezpieczeństwa procesów produkcyjnych.

Autor: Paulina Marek

*Dane klientów zostały zanonimizowane przed publikacją.

Zapoznaj się z innymi artykułami na naszym blogu:

Poszukiwania genealogiczne i II Wojna Światowa – Case Study
Międzynarodowa Zorganizowana Grupa Przestępcza – Case Study
Scroll to Top