Ustalenie adresu do korespondencji

Ustalenie adresu do korespondencji – Case Study

Skuteczne doręczanie korespondencji jest kluczowe dla sprawnego prowadzenia spraw prawnych. Brak aktualnego adresu może znacznie utrudnić ten proces. W artykule omówimy jeden z przykładów, kiedy klienci korzystają z tego typu usługi. Zgłosił się do nas klient, który zlecił ustalenie adresu do korespondencji pewnej osoby. Nie dysponował zbyt dużą ilością danych. Posiadał jedynie zdjęcie i imię danej osoby. Adres kobiety, który mieliśmy ustalić był potrzebny klientowi w celach związanych ze spadkiem. 

Analiza portali społecznościowych

Mając do dyspozycji jedynie imię i zdjęcie osoby zaczęliśmy od dokładnego przeszukania portali społecznościowych. Imię było na tyle charakterystyczne, że szybko udało się zidentyfikować konto poszukiwanej osoby. Na profilu znaleźliśmy nazwisko, więc do dyspozycji mieliśmy już trzy najważniejsze dane. 

Sprawdzenie oficjalnych rejestrów CEiDG i KRS

Istnieje możliwość ustalenia adresu dzięki rejestrowi CEiDG, jednak nikt o danych, którymi dysponowaliśmy nie prowadził działalności gospodarczej. Następnym krokiem było sprawdzenie rejestru KRS. Tam znaleźliśmy cztery osoby o takim samym imieniu i nazwisku, na ten moment nie mogliśmy jeszcze stwierdzić, która z nich jest właściwa. 

Na portalu społecznościowym znaleźliśmy posty znajomych naszej poszukiwanej z życzeniami urodzinowymi. Analizując komentarze znaleźliśmy  informację, które są to urodziny. Tym sposobem udało nam się ustalić pierwsze sześć cyfr numeru PESEL. 

Dopasowanie osoby w rejestrach KRS

Posiadając taki zestaw informacji mogliśmy dopasować odpowiednią osobę spośród znalezionych w rejestrze KRS. Okazało się, że poszukiwana kobieta jest powiązania z czterema spółkami zarejestrowanymi w Krajowym Rejestrze Sądowym i w każdej z nich pełni funkcje zarządcze. 

Następnym krokiem było sprawdzenie dokumentów rejestrowych spółek. Istnieją dwa sposoby na wykonanie takiej analizy. Można sprawdzić dokumenty rejestrowe na rządowym Portalu Rejestrów Sądowych lub zadzwonić do sądu, w którym spółka jest zarejestrowana i poprosić o wgląd do akt. Obydwie metody mają wady jak i zalety. Wadą PRS jest to, że nie wszystkie dokumenty spółek zostały zcyfryzowane i są niedostępne online. Odnośnie fizycznych rejestrów, są one w zdecydowanej większości kompletne, jednak jeśli spółka posiada dużo dokumentów to ich przeszukiwanie zajmuje więcej czasu. 

Weryfikacja adresu do korespondencji

W dokumentach rejestrowych należy znaleźć oświadczenie członka zarządu odnośnie adresu korespondencyjnego. W tym przypadku akta spółki były dostępne w rejestrach online. Mając informacje od kiedy poszukiwana stała się członkiem zarządu wiadomo było w których dokumentach powinniśmy szukać. Dzięki temu stosunkowo szybko udało się znaleźć pismo z adresem korespondencyjnym. Jednakże, to tylko oświadczenie, a znaleziony adres należało jeszcze potwierdzić. W tym momencie w działania zaangażowaliśmy  nasz zespół detektywów.

Współpraca z detektywem

W takiej sytuacji detektywi mogą działać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest obserwacja znalezionego adresu. Drugim sposobem jest stworzenie przez detektywa  prawdopodobnej historii, dzięki której od sąsiadów uzyska informację o tym, czy dana osoba mieszka pod wskazanym adresem. Przykładowo może się podać za kuriera bądź listonosza, dostawcę jedzenia lub pracownika administracji. Detektyw w takim przypadku musi wykazać się inwencją twórczą i wyobraźnią, żeby rola, którą przybrał była wiarygodna. Musi być przygotowany na różne pytania i sytuacje na tyle dobrze, żeby nie wydało się, że jest detektywem. Czasami bywają sytuacje, kiedy to klient daje wolną rękę i mówi, że można wprost pytać czy dana osoba mieszka po sąsiedzku. 

Podsumowanie

Do ustalenia adresu potrzebna jest ścisła współpraca między analitykiem, a detektywem. Proces ten nie kończy się na znalezieniu adresu w dokumentach, nawet tych oficjalnych i rejestrowych. Aby mieć stuprocentową pewność, że podany adres jest aktualny i prawidłowy, konieczne jest dodatkowe potwierdzenie i weryfikacja informacji z różnych źródeł. Dopiero wtedy można z pełnym przekonaniem przekazać klientowi, że adres został nie tylko ustalony, ale również potwierdzony, co zapewnia skuteczność w dalszych działaniach prawnych i operacyjnych.

Autor: Piotr Dobosz

*Dane klientów zostały zanonimizowane przed publikacją.

Zapoznaj się z innymi artykułami na naszym blogu:

Scroll to Top