Wyłudzenie kredytu

Wyłudzenie kredytu na skradzione dane osobowe

1,7 mld zł – tyle kredytów i pożyczek, według szacunków rynkowych, wyłudzili w 2019 r. oszuści na skradzione dane osobowe Polaków – według ustaleń i informacji podanych przez Krajowy Rejestr Długów.

W cytowanym w mediach komunikacie możemy przeczytać, że „Tylko w ciągu pierwszych trzech kwartałów minionego roku udaremniono kilka tysięcy prób wyłudzeń kredytów o wartości ok. 230 mln zł. Ile było udanych, tego do końca nie wiadomo, ponieważ instytucje finansowe nie chcą ujawniać takich danych. Eksperci szacują, że w przypadku kredytów bankowych może to być 1,5-1,7 proc. ich wartości, a jeśli chodzi o pożyczki 3,0-3,2 proc. Oznaczałoby to, że realna skala wyłudzeń tylko w sektorze finansowym wynosi 1,5-1,7 mld zł rocznie.”

Nasze dane są zgromadzone w wielu miejscach, z czego często nawet nie zdajemy sobie sprawy. Każda wizyta w urzędzie, banku, przychodni, podjęcie pracy, nocleg w hotelu, zakupy w e-sklepie, zostawia ślad w postaci naszych danych. Bardzo często konieczne jest także podanie numeru PESEL. To on jest najcenniejszą informacją, którą należy bezwzględnie chronić. Jeśli dostanie się w niepowołane ręce, może okazać się, że ktoś na nasze dane wziął kredyt, podpisał umowę na telefon, kupił drogi sprzęt na raty lub zarejestrował firmę, aby wyłudzać towary.

W komunikacie napisano również, że aby uniknąć zagrożenia i zapewnić sobie bezpieczeństwo nie należy klikać w linki otrzymane w SMS-ach, a zakupy i transakcje bankowe robić zawsze za pośrednictwem oficjalnych stron lub aplikacji mobilnych.

Kradzież tożsamości w internecie

Zawsze należy weryfikować adresy stron, do których otrzymaliśmy link. Często okazuje się, że to nie jest przekierowanie do atrakcyjnej promocji. Żeby to sprawdzić należy ręcznie wyszukać stronę z przeglądarki. W przypadku połączeń sieciowych należy zwrócić uwagę i korzystać ze stron, które używają protokołu szyfrowania SSL. Jej adres powinien zaczynać się od „https”. Klikając w ikonę po lewej stronie adresu (zazwyczaj będzie to symbol kłódki), można sprawdzić, na kogo jest wystawiony certyfikat. Przy okazji zakupów internetowych należy zapoznawć się z regulaminem sklepu, w którym chcemy zrobić zakupy i przeczytać opinie innych klientów na jego temat.

Zasady bezpieczeństwa a skradzione dane osobowe

Podstawową zasadą higieny i bezpieczeństwa korzystanie z sieci jest nieużywanie jednego hasła do kilku serwisów. W przypadku wycieku danych i kradzieży unikniemy narażenia wszystkich kont.Zaleca się unikania korzystania z publicznych otwartych sieci Wi-Fi oraz korzystać z programu antywirusowego, który zapewni bezpieczeństwo w przypadku podstawowych zagrożeń, wysyłając ostrzeżenie przed pobraniem niebezpiecznym plików i informując o niezweryfikowanych stronach.(PAP)

Scroll to Top