Zakup testowy

Zakup testowy jako narzędzie walki z nielegalnym handlem – Case Study

Zgłosił się do nas partner biznesowy z Wielkiej Brytanii. Jego klient ma problem, gdyż podejrzewa, że na polskim rynku sprzedawane są jego produkty, które mogą pochodzić z kradzieży transportu. W celu weryfikacji, czy faktycznie proceder ma miejsce poprosił nas o pomoc, abyśmy wykonali zakup testowy.

Klient dostarczył nam konkretne informacje takie jak marka i specyfikacja termometru, który mieliśmy nabyć. Dodatkowo otrzymaliśmy również odnośniki do aukcji internetowych, na których podejrzewano, że odbywa się handel nielegalnie pozyskanymi produktami.

Realizacja zakupu testowego

Realizacja zakupu miała odbyć się zgodnie z ze ścisłymi wytycznymi naszego klienta. Każdy etap transakcji został  udokumentowany za pomocą zrzutów ekranu. Po dokonaniu płatności przeszliśmy do kolejnych kroków, którymi było sprawdzenie kiedy dokładnie sprzedawca otrzymał środki na konto, termin  nadania przesyłki oraz  jak wyglądała jej trasa do wyznaczonego przez nas punktu odbioru. Klient chciał wiedzieć, jak szybko przebiega transakcja i proces dostarczania produktów do kupujących.

Dokumentacja fotograficzna

Paczki dotarły do nas w ciągu kilku dni i w tym momencie rozpoczął się kolejny etap zadania. Wykonaliśmy pełną dokumentację fotograficzną  zakupionych przedmiotów.  Co do wykonania zdjęć również dostaliśmy bardzo konkretne wytyczne. 

Zdjęcia miały obejmować, każdy szczegół zamówionych produktów. Moment odebrania przesyłki z automatu pocztowego, zdjęcia opakowań i etykiet na paczkach, moment  otwierania i wyjmowania zawartości. Po odbiorze zamówienia wykonaliśmy dokładną fotorelację, każdego z produktów tak, aby wszystkie szczegóły były dobrze widoczne, a napisy możliwe do odczytania. Co więcej na zdjęciach miały być ujęte wszelkie dokumenty dołączone do zakupionych produktów. 

Zakup testowy – raport

Po realizacji wszystkich czynności związanych z zakupem wykonaliśmy szczegółowy raport opisujący proces zakupu, dokumentację fotograficzną, kontakt z klientem obejmujący wszystkie wiadomości, a także linię czasu od zamówienia do odbioru przesyłek. 

Efekty naszych działań

Klient na podstawie naszego raportu porównał numery seryjne zaginionego towaru z danymi produktów nabytych podczas zakupu testowego. Po wykonaniu analizy stwierdzono, że termometry faktycznie pochodziły z kradzieży transportu i znalazły się na rynku nielegalnie. W wyniku naszych działań zleceniodawca mógł wdrożyć procedury prawne w celu odzyskania swojego majątku.  

Podsumowanie 

Tego typu działania mają pomóc naszym klientom z rozwiązaniem problemów nieuczciwej konkurencji lub nielegalnego obrotu ich towarem. Często stosowane są również do wykrycia, że ktoś handluje produktami podrobionymi bądź niedopuszczonymi do obrotu na danym rynku czy w danym kraju. 

Dzięki naszym działaniom klient może potwierdzić swoje podejrzenia i otrzymać dowody na to, że ktoś nielegalnie handluje jego produktami albo rozprowadza produkty podrobione tym samym narażając go na straty.

Autor: Piotr Dobosz

*Dane klientów zostały zanonimizowane przed publikacją.

Zapoznaj się z innymi artykułami na naszym blogu:

Prawniku, czy wiesz, że dzięki śledztwu majątkowemu będziesz skuteczniejszy?

Scroll to Top