Bank Raiffeisen pod lupą

Bank Raiffeisen pod lupą

Media informują, że ostra przecena akcji banku Raiffeisen jest związana z amerykańskim dochodzeniem w sprawie jego powiązań z Rosją. Bank jest badany przez urzędników zajmujących się kwestią sankcji. Jego przedstawiciele twierdzą, że jest gotowi do współpracy i zapewniają o przestrzeganiu obowiązujących obostrzeń.

Bank Raiffeisen

Raiffeisen został założony w Austrii w 1886 roku. Obecnie jest to międzynarodowy bank działający w wielu krajach Europy i Azji. W Polsce  działa od 1991 roku, a obecnie posiada kilkaset oddziałów w całym kraju. Oferuje on szeroki zakres produktów i usług bankowych, takich jak konta osobiste i firmowe, kredyty, lokaty, karty kredytowe i debetowe, ubezpieczenia, inwestycje oraz usługi dla przedsiębiorstw.

Rosyjska spółka zależna

Od marca 2022 r. RBI analizował opcje strategiczne dotyczące swojej rosyjskiej spółki zależnej, w tym wyjście z tego rynku, ale rosyjskie przepisy ograniczające wyprzedaż aktywów oraz niechęć zachodnich firm do inwestowania w tym kraju, zawęziły jego opcje. Mimo to Raiffeisen nadal działa w Rosji i twierdzi, że przestrzega obowiązujących sankcji.

Analitycy BNP Paribas Exane obniżyli swoją rekomendację dla akcji Raiffeisen z „przeważaj” do „neutralnie” ze względu na potencjalne ryzyko, natomiast analitycy Erste Group podtrzymali swoje pozytywne nastawienie do akcji Raiffeisen, argumentując, że dochodzenia OFAC są powszechne i nie muszą prowadzić do żadnych sankcji.

Źródło: https://businessinsider.com.pl/gielda/wiadomosci/sankcje-dzialaja-duzy-bank-pod-lupa-badane-powiazania-z-rosja/qy3cp28

Wywiadownia gospodarcza – jak sprawdzić czy zagraniczny podmiot nie jest powiązany z Rosją?

Polscy przedsiębiorcy mają więc słuszne obawy o dotkliwe konsekwencje współpracy rosyjskimi podmiotami. Jak się przed nimi uchronić, jak sprawdzić kontrahenta, czy nie jest powiązany z Rosją? W poprzednim artykule na blogu Verificators podejmowaliśmy temat: Jak sprawdzić czy zagraniczny podmiot nie jest powiązany z Rosją? Taka współpraca mogłaby, w sytuacji międzynarodowego sprzeciwu wobec rosyjskiej agresji zbrojnej na Ukrainie, mocno zaszkodzić wizerunkowi firmy i w konsekwencji odbić się na kondycji finansowej przedsiębiorstwa.

Scroll to Top