W nadchodzących miesiącach Cypr ujawni rejestry spółek. Upublicznione zostaną dane właścicieli tysięcy firm zarejestrowanych na wyspie.
Szczegóły dotyczące firm z siedzibą na Cyprze, będą gromadzone od 16 marca w celu wpisania ich do tak zwanego rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (Ultimate Beneficial Owner, UBO).
Rejestr ten jest wymagany przez unijne przepisy przeciwdziałające praniu pieniędzy. Do tej pory Cypr uchodził za tzw. raj podatkowy, kuszący niskimi podatkami i możliwością ukrycia swoich dochodów.
Jak zapowiedziała przedstawicielka i urzędniczka z cypryjskiego Ministerstwa Energii, Handlu i Przemysłu, Antonia Faita-Stavride, firmy mają sześć miesięcy na zebranie i umieszczenie w systemie szczegółów dotyczących ich struktury.
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wiele z nich w tym czasie przeniesie się pod inną jurysdykcję, unikając tym samym ujawnienia rzeczywistych właścicieli. Tym bardziej wzbudza to podejrzenia o nieczystych zagraniach tych przedsiębiorstw.
Antonia Faita-Stavride wspomniała, że początkowo dostęp do danych będzie ograniczony i tylko agencje rządowe będą mogły je pobierać na żądanie. Z czasem system ma mieć wielopoziomowy zakres dostępu również dla użytkowników zewnętrznych. Termin ten jednak nie jest jeszcze określony, ale przewiduje się że nastąpi to do końca tego roku.
Żeby spełniać wymogi UE, rejestr musi być publiczny.
Przez lata Cypr uchodził za kolebkę fałszywych interesów i podejrzanych firm. Dlatego władze zaangażowały się w poprawę wizerunku i udowodnienie, że kraj wcale nie popiera tego typu inwestycji i nie przyjmuje funduszy „z zamkniętymi oczami” bez zadawania pytań. Między innymi dlatego, gdy w zeszłym roku pojawiły się podejrzenia o korupcję, program ‘Paszport dla inwestycji” został natychmiastowo wstrzymany.
Firmy zarejestrowane na Cyprze wielokrotnie podejrzewane były o powiązania z interesami Rosji. Można zakładać, że przynajmniej częściowo podejrzenia te zostaną wyjaśnione. A pozostałe przeniosą się do innego państwa.