Fałszywi policjanci i oszukani przestępcy?

Fałszywi policjanci i oszukani przestępcy?

Pod koniec kwietnia CBŚP poinformowało o rozbiciu dużej grupy przestępczej – w Holandii zatrzymano 21 osób, a w Polsce 9. Śledztwo nadzoruje Śląski Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej w Katowicach, na którego wniosek 7 osób tymczasowo aresztowano.

W trakcie międzynarodowych działań CBŚP, KAS, Europolu i holenderskiej służby FIOD zlikwidowano 2 fabryki papierosów, przejęto ponad 115 ton tytoniu, blisko 5,5 mln szt. papierosów, maszyny służące do ich produkcji, broń i przedmioty przypominające umundurowanie i wyposażenie policyjne, urządzenia do komunikacji radiowej oraz zagłuszarki sygnałów.

Według wstępnych szacunków w wyniku działania grupy Skarb Państwa mógł ponieść straty w wysokości ponad 52 mln zł. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że gang działał nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach Unii Europejskiej.

Jak ustalili śledczy, zabezpieczona broń była wykorzystywana do rozbojów na innych grupach przestępczych. Gangsterzy zdobywali informacje o nielegalnych fabrykach, następnie podszywając się pod funkcjonariuszy policji przejmowali wskazane miejsca, kradli papierosy i zabierali sprzęt. Maszyny były sprzedawane innym osobom nielegalnie działającym na rynku.

Cały proceder przyjmował, jakby się mogło wydawać, formę niekończącego się cyklu, gdyż gangsterzy napadali również na swoich kupców i odbierali linie produkcyjne, które wcześniej im sprzedali.

Na terenie Polski zatrzymano 9 podejrzanych. Policjanci CBŚP, funkcjonariusze łódzkiej KAS oraz przedstawiciele Europolu przeszukali kilkadziesiąt miejsc w województwie śląskim, mazowieckim, lubelskim, łódzkim i wielkopolskim

Scroll to Top