Ostrzeżenie NASK

Ostrzeżenie NASK: oszuści podszywają się pod OLX i kradną dane bankowe za pomocą SMS-ów

Państwowy Instytut Badawczy NASK wydał w środę, 8 marca 2023 r., ostrzeżenie dotyczące oszustów, którzy podszywają się pod międzynarodowy portal ogłoszeniowy OLX. Przestępcy wysyłają fałszywe wiadomości SMS informujące o dokonaniu transakcji, zawierające linki do spreparowanej bramki płatności.

NASK

NASK, czyli Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy, to organizacja zajmująca się dostarczaniem infrastruktury i usług internetowych dla polskiej społeczności naukowej oraz akademickiej. Ponadto NASK prowadzi działalność badawczą i rozwija różne technologie związane z sieciami komputerowymi oraz bezpieczeństwem w Internecie.

Schemat działania oszustów

Zespół CSIRT (Computer Security Incident Response Team) Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej powiadomił, że zaobserwowano wykorzystanie wiadomości SMS przez oszustów podszywających się pod portal OLX.

Poprzednio głównym narzędziem przestępców do kontaktu z potencjalnymi ofiarami był komunikator WhatsApp oraz wiadomości e-mail. W ostatnim czasie wykryto jednak fałszywe wiadomości tekstowe przesyłane na podany numer telefonu w ogłoszeniu. NASK zauważył, że schemat działania oszustów nadal pozostaje niezmienny. Osoby wystawiające ogłoszenia na portalu OLX otrzymują wiadomości od oszustów podszywających się pod kupujących, informujące o dokonaniu transakcji. Jednak linki zawarte w wiadomościach kierują na spreparowaną bramkę płatności, która umożliwia przestępcom kradzież danych logowania do bankowości elektronicznej ofiary.

Źródło: https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/oszusci-podszywaja-sie-pod-portal-olx-maja-nowy-sposob/vn8p279

Scroll to Top