Unijne sankcje na rosyjski system bankowy jako odpowiedź na wojnę w Ukrainie

Odcięcie rosyjskich banków od systemu SWIFT eksperci nazywają „finansową opcją atomową”. Zgoda na sankcje na rosyjski system bankowy sprawiła, że ostro spadła wartość rubla. Teraz kryzys finansowy w Rosji może się pogłębić.

W dniu 3 marca tego roku UE wykluczyła siedem rosyjskich banków z systemu SWIFT. Odłączenie banków od międzynarodowego systemu finansowego wpłynie negatywnie na możliwość prowadzenia przez nie działalności na całym świecie.

Sankcje objęły: Bank Otkritie, Nowikombank, Promswjaźbank, Bank Rossija, Sowkombank, VEB i VTB.

Państwowy Gazprombank, nie znalazł się na liście instytucji finansowych odłączonych od systemu SWIFT, podobnie jak Sberbank, lider rosyjskiego sektora bankowego. Urzędnicy unijni tłumaczą się z tej kontrowersyjnej decyzji. Twierdzą, że powodem są czynniki techniczne.

Powodem jest fakt, że Sberbank i Gazprombank odpowiadają za zdecydowaną większość płatności Europy do Rosji w zamian za surowce takie jak ropa i gaz.

Niektóre rosyjskie firmy naftowe przeniosły rachunki od sankcjami pożyczkodawców do ​​tych, które nie podlegają ograniczeniom, jak choćby Rosbank czy Raiffeisen.

Kto może pomóc bankom?

Izraelski podmiot ThetaRay ogłosił, że jego system może identyfikować próby obejścia sankcji gospodarczych i handlowych w tym, np. sankcje na rosyjski system bankowy. Pomoże również rządom i instytucjom finansowym w utrzymaniu nieprzerwanej działalności bankowości korespondenckiej.

Po inwazji na Ukrainę USA, Wielka Brytania i inne państwa zachodnie nałożyły na Rosję sankcje gospodarcze i handlowe, wymagając od instytucji finansowych użycia narzędzia do ich egzekwowania bez zakłócania działalności biznesowej postronnych klientów. Rozwiązanie monitorujące ThetaRay pomaga instytucjom finansowym i rządom w identyfikowaniu zarówno fizycznych, jak i zautomatyzowanych prób naruszenia tych sankcji.

Thetaray nadzoruje globalne płatności międzynarodowe, analizując ruch SWIFT, wskaźniki ryzyka i dane klientów w celu wykrywania podejrzanych działań na transgranicznych ścieżkach transakcji, w tym korzystania z osób i firm przykrywek. Monitoruje również płatności pod kątem działalności finansowej osób umieszczonych na listach sankcyjnych.

Wcześniejsze sankcje

Od marca 2014 r. UE systematycznie przyjmuje sankcje wobec Rosji w odpowiedzi na bezprawną aneksję Krymu w 2014 r.

Sankcje na rosyjski system bankowy mają różną formę. Są to środki dyplomatyczne, sankcje indywidualne (zamrożenie aktywów i ograniczenie podróży), restrykcje w stosunkach gospodarczych z Krymem i Sewastopolem oraz z niekontrolowanymi przez rząd Ukrainy obszarami w obwodach donieckim i ługańskim, sankcje gospodarcze, sankcje wobec mediów, restrykcje we współpracy gospodarczej.

W 2014 r. odwołany został szczyt UE–Rosja. Państwa członkowskie UE postanowiły też, że nie będą odbywać z Rosją regularnych szczytów dwustronnych. Zawieszone zostały także bilateralne rozmowy z Rosją o wizach oraz o nowym porozumieniu UE–Rosja.

W czerwcu 2014 r. zamiast szczytu G-8 w Soczi odbył się szczyt G-7 w Brukseli – bez udziału Rosji. Od tego czasu mają miejsce spotkania wyłącznie grupy G-7.

Państwa UE poparły także wstrzymanie negocjacji w sprawie przystąpienia Rosji do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) oraz do Międzynarodowej Agencji Energetycznej.

Weryfikacja kontrahenta

Wiele podmiotów znalazło się na liście sankcyjnej, co nie znaczy, że nie będą one próbowały omijać unijnych ograniczeń. Ryzyko dla polskiego przedsiębiorcy wiąże się z możliwością nieotrzymania zapłaty za towary i usługi świadczone dla objętego sankcjami podmiotu. Istotne jest więc, by zawczasu zweryfikować, z kim prowadzi się biznes, zwłaszcza jeżeli jest to nowonawiązana relacja.

Jeśli potrzebujesz pomocy z oceną wiarygodności kontrahenta, zapraszamy do kontaktu.

Scroll to Top