ThetaRay – izraelski potentat w zakresie cyberbezpieczeństwa i jeden z najstarszych banków w Zatoce Perskiej łączą siły w walce z praniem pieniędzy i oszustwami bankowymi.
ThetaRay z siedzibą w Izraelu planuje wdrożyć rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji, aby pomóc Mashreqbank, pożyczkodawcy z Dubaju, wykrywać oszustwa finansowe przy zagranicznym realizowaniu przelewów płatniczych.
Według oświadczenia – Mashreqbank jest pierwszym klientem ThetaRay w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wynika to z normalizacji stosunków Izraela i Zjednoczonych Emiratów Arabskich datowanych na rok 2020.
ZEA podjęły w przeszłości kilka kroków, aby lepiej dostosować się do światowych standardów w przeciwdziałaniu prania pieniędzy i finansowania terroryzmu. Bank centralny w ostatnich miesiącach nałożył kary na wiele banków za naruszenie przedmiotowych przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy. Konsekwencją tego był pomysł Mashreqbank PSC by nawiązać współpracę z izraelskim potentatem.
Zgodnie z opinią Scotta Ramsaya, szefa grupy ds. zgodności w Mashreqbank technologia ThetaRay pozwala bankom skutecznie zapobiegać ryzyku przestępstw finansowych w coraz bardziej złożonej przestrzeni płatności transgranicznych.
Co wiemy o Mashreqbank PSC?
Mashreqbank PSC to najstarszy prywatny bank w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Został założony jako Bank of Oman w 1967 roku. Dziś Mashreq jako jeden z największych banków w regionie oferuje takie usługi jak bankowość osobista, w tym depozyty, pożyczki i karty kredytowe, bankowość inwestycyjna, w tym finanse korporacyjne i doradztwo inwestycyjne w zakresie fuzji i przejęć, wstępnych ofert publicznych i gwarantowania emisji; zarządzanie aktywami, w tym zarządzanie majątkiem.
Mashreq PSC ma 12 zagranicznych biur w dziewięciu krajach, w tym w Europie, Stanach Zjednoczonych, Azji i Afryce.
Co wiemy o ThetaRay?
ThetaRay to izraelska firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem i analizą dużych zbiorów danych z siedzibą w Hod HaSharon oraz biurami w Nowym Jorku i Singapurze. Zapewnia platformę do wykrywania zagrożeń przy ochronie infrastruktury krytycznej i w usługach finansowych. Narzędzie wykorzystuje opatentowane algorytmy matematyczne opracowane przez założycieli firmy.
ThetaRay została założone w 2013 roku przez Amira Averbucha i Ronalda Coufmana.
Averbuch jest profesorem informatyki na Uniwersytecie w Tel Awiwie, którego główne badania koncentrują się na przetwarzaniu i analizie dużych zbiorów danych. Ronald Coifman jest profesorem matematyki na Uniwersytecie Yale i laureatem Narodowego Medalu Nauki w 1999 roku. Jego główne zainteresowania badawcze skupiają się na wydajnych obliczeniach i analizie numerycznej.
Trzecim współzałożycielem jest Mark Gazit – międzynarodowy ekspert ds. bezpieczeństwa pełniący funkcję dyrektora generalnego ThetaRay.
W czerwcu 2013 r. ThetaRay pozyskała fundusze od Jerusalem Venture Partners (JVP) w ramach ich portfela w zakresie cyberbezpieczeństwa. Dwa miesiące później General Electric dołączył do JVP jako inwestor, a ThetaRay uruchomiła zaawansowaną platformę analityczną dla dużych zbiorów danych. Następnie w kwietniu 2015 r. pojawiły się rozwiązania w zakresie ryzyka operacyjnego dla organizacji finansowych. W lipcu 2015 r. ThetaRay otworzyła biuro w Nowym Jorku, a dwa miesiące później uruchomiła swój Model Wykrywania Ryzyka Kredytowego dla pożyczek online. W grudniu 2015 roku ThetaRay i PricewaterhouseCoopers podpisały umowę o wspólnych relacjach biznesowych.
ThetaRay nawiązała też współpracę z holenderską ING Group, która zakupiła rozwiązanie Advanced Analytics do wykrywania oszustw. W lipcu 2016 miało miejsce otwarcie biura w Singapurze.
Więcej na temat prania brudnych pieniędzy znajdziesz w naszym artykule Credit Suisse z zarzutami o pranie brudnych pieniędzy.