Włoska kolej na torach ustawionych przetargów

Włoska kolej na torach ustawionych przetargów

Kolejny skandal we Włoszech – nieprawidłowości przy przetargach. Chodzi o ustawianie i utrudnianie postępowań przetargowych przy budowie i renowacji krajowej infrastruktury kolejowej.

Przetargi dotyczyły linii kolejowych w regionach: Lombardia, Veneto, Abruzzo, Lazio, Kampania, Kalabria i Sycylia.

W ubiegły piątek, 11 lutego włoskie służby zatrzymały 15 osób związanych z procederem ustawiania, utrudniania i nielegalnego zatrudniania przy realizacji zamówień dla włoskiej kolei.  
Jak poinformowała policja, stroną poszkodowaną w sprawie jest sieć RFI.

Członkowie 'Ndranghety, kalabryjskiej mafii, poprzez siatkę założonych lub przejętych spółek i zastraszonych podwykonawców utrudniali start w postępowaniach przetargowych innym spółkom zaineresowanym zamówieniami.

Jednym z procederów było zatrudnianie na wysoko płatnych stanowiskach osób bez kwalifikacji, ale powiązanych z przestępcami z Kalabrii. W innych przypadkach fikcyjne etaty były obsadzane przez członków ‘Ndranghety odsiadujących długoletnie wyroki. Osadzonym wypłacano średnio 2 tysiące euro miesięcznie.

Nieprawidłowości przy zatrudnianiu wyspecjalizowanej kadry przełożyły się na opóźnienia w realizacji zobowiązań przetargowych i rażąco niską jakość wykonanych prac.

Włoska prokuratura twierdzi, że w proceder była również zaangażowana Maria Antonietta Ventura, prezes Grupy Ventura, która jest liderem w branży budownictwa kolejowego.

Włoskie władze nie potrafią oszacować strat, jakie poniósł główny inwestor, gdyż sprawa jest rozwojowa i dotyczy również nieprawidłowości przy zapewnieniu ciągłości łańcuchu dostaw, wykupie nieruchomości pod inwestycje czy nieregulowania należności wobec podwykonawców.

Kokaina wciąż kluczowym źródłem utrzymania

W 2014 roku brytyjski Guradian powołując się na swoje źródła, alarmował, że dochody 'Ndranghety tylko z tytułu handlu kokainą przekroczyły szacunkową kwotę pięćdziesięciu miliardów euro. To więcej niż obrót Mcdonald’s i Deutsche Bank w roku 2013.

Druga, równie ważna i lukratywna działalność 'Ndranghety to wymuszenia związane z handlem, utylizacją i zabezpieczeniem odpadów. Zyski z tego procederu przyniosły 'Ndranghencie około dziewiętnastu miliardów euro. 

Mniej dochodowe okazały się wymuszenia i działalność lichwiarska. Wyniosły około trzech miliardów euro. Warto dodać, że realna kwota może być większa, gdyż wielu kalabryjskich przedsiębiorców nie zgłasza nałożonego na nich mafijnego podatku – tak zwanego „pizzo”. 

Podobne sumy co wymuszenia przyniosły malwersacje podatkowe. Zysk z tej działalności wynoszą około dwóch i pół biliona euro.        

„Marginalne” dochody Kalabryjczycy osiągali na grach hazardowych, prostytucji, handlu bronią i podrabianiu dóbr. W tych branżach klany zarobiły jedynie około dwa i trzy dziesiąte mld euro.

Szacunki podane przez Institute Demoskopika bazowały na oficjalnych wyliczeniach włoskiego ministerstwa spraw wewnętrznych, policji, parlamentarnej komisji do spraw związanych z działalnością mafii i włoskich służb specjalnych.

Una bocca che non-parla (z włoskiego: martwe usta milczą)

’Ndrangheta nie jest jednolitą organizacją, tylko luźną konfederacją rodzin, klanów i grup przestępczych nazywanych cosche. Sama nazwa mafii pochodzi z greckiego słowa andraghatia i znaczy tyle, co męstwo, cnota i odwaga. Siłą organizacji jest jej rodzinny charakter i swoisty regionalny patriotyzm członków struktury. Włoskie władze w okresie od 2008 do 2014 roku namówiły do współpracy z wymiarem sprawiedliwości zaledwie stu pięćdziesięciu siedmiu Kalabryjczyków. Niestety do współpracy pozyskiwano jedynie szeregowych członków organizacji. Bossowie klanów nie chcieli zostać pentiti, co jednoznacznie utrudniało penetrację organizacji.

Do 1975 roku 'Ndrangheta ograniczała swoje operacje do rejonu Kalabrii, zadowalając się lokalnym rynkiem handlu narkotykami i wymuszeniami.

Po wspomnianym roku klany zaczęły coraz śmielej działać w północnych Włoszech, rozszerzając swoją działalność między innymi o porwania zamożnych przedsiębiorców. Niewątpliwie do tego sektora przekonało ich uprowadzenie w 1973 roku Johna Paula Getty III, wnuka amerykańskiego miliardera Johna Paula Gettego. 'Ndrangheta zainkasowała za to porwanie okup w wysokości blisko trzech milionów dolarów.

’Ndrangheta i jej światowe przedstawicielstwa.

O sile Kalabryjczyków świadczy również siatka powiązań międzynarodowych. Ten najuboższy region Włoch charakteryzował się ogromną emigracją do północnych Włoch. Emigracja z Kalabrii kierowała się również w kierunku krajów Ameryki Łacińskiej, Australii czy Stanów Zjednoczonych. Na tych zrębach 'Ndrangheta budowała swojej późniejsze filie i przedstawicielstwa. Tu też źródłem i siłą poszczególnych struktur były koneksje rodzinne i przywiązanie do Omerty.

Działalność tej mafii można zobrazowań angielskim stwierdzeniem „Under the radar, over the top”, czyli niezauważona, a jednocześnie ekstremalna i niekontrolowana. Do końca lat dziewięćdziesiątych klany nadal były w medialnym cieniu Gomory i Cosa Nostry. Zresztą dość długo międzynarodowe służby podciągały działalność 'Ndranghety pod poczynania jej sąsiadki z Neapolu. 
Kurtyna niewiedzy opadała po brutalnym morderstwie popularnego polityka lewicowego Francesco Fortungo zastrzelonego 16 października 2005 roku w jednej z kolebek 'Ndranghety w Locri.

Włoska Mafia w Niemczech

Dodatkowego rozgłosu dodała klanom pokazowa uliczna egzekucja sześciu Włochów w niemieckim Duisburgu 15 sierpnia 2008 roku.

W 2010 roku niemiecki Bild powołując się na dane z Niemieckiego Federalnego Urzędu Kryminalnego, opublikował listę dwustu trzydziestu siedmiu domniemanych członków włoskich grup mafijnych. Aż stu trzydziestu czterem osobom BKA przypisała przynależność do 'Ndranghety. Persony wymienione w raporcie zamieszkiwały najbardziej zamożne regiony Federacji, tj. Bawarię, Badenię-Wirtenbergię oraz Północną Westfalię.

Silne przedstawicielstwo 'Ndrangety w Australii.

Na terenie Australii interesy ‘Ndranghety reprezentują klany Sergi, Barbaro i Papalia.
Pierwszą pokazową akcją Kalabryjczyków na Antypodach było morderstwo Donalda Mackaya, australijskiego biznesmena, dziennikarza i społecznika kampanii antynarkotykowych. Głównymi podejrzanymi byli włoscy emigranci związani z L’Onorata Societa, organizacją podległą 'Ndranghetcie.

Równie głośnym echem w australijskich mediach odbiła się wojna pomniejszych struktur kalabryjskiej mafii.  Konflikt toczony w latach 1998-2012 kosztował życie 36 wysoko postawionych przestępców. Wśród nich było wielu międzynarodowych handlarzy narkotyków, włączając rezydenta 'Ndranghety na Australię Franka Benvenuto, którego zamordowano w 2008 roku. W tym samym roku australijskie służby przechwyciły dostawę piętnastu milionów tabletek ekstazy. Narkotyki były ukryte w kontenerach z puszkami z passatą pochodzącą z Calabrii. 

W 2009 roku włoskie organy ścigania oskarżyły byłego australijskiego burmistrza miasta Stirling Domenicantonio Cosimo Vallelonga o związki z kalabryjskimi klanami 'Ndranghety i patronowanie organizacjom podległym jej w Australii.

Wpływy w Stanach Zjednoczonych i Ameryce Łacińskiej

Kalabryjskie interesy w Kolumbii długo reprezentował Salvatore Mancuso Gomez znany również jako Santander Lozada, potomek włoskich emigrantów z Kalabrii, jeden z legendarnych dowódców paramilitarnej prawicowej bojówki AUC.

Z kolei meksykańskie, amerykańskie i włoskie służby donoszą o współpracy między 'Ndranghetą, a kartelem Los Zetas. Nie podano do publicznej wiadomości, które klany operowały w Meksyku. Można wnioskować jedynie, że kontakty bazowały w oparciu o kalabryjską diasporę w Ameryce Łacińskiej.

Klany mafijne w UK

W Wielkiej Brytanii MI5 i Scotland Yard jako filię 'Ndranghety wskazują kalabryjskie klany Aracri i Fazzari. Jako podstawę działalności podano pranie brudnych pieniędzy poprzez handel nieruchomościami, gastronomię i hotelarstwo.

Spaghetti polonese

Polskim akcentem w działalności 'Ndranghety było aresztowanie Edyty K. w 2009 roku w jednym z kurortów u wybrzeży Morza Tyrreńskiego. K. to konkubina głowy klanu Cosenza Michaela Bruniego.

W listopadzie ubiegłego roku zatrzymano w Krakowie jednego z bossów 'Ndranghety Domenico F. Znajdował się on na liście stu najbardziej poszukiwanych włoskich przestępców.

Nie ma dowodów powiązań mafii kalabryjskiej z polskimi politykami, ale są podejrzenia, że ’Ndrangheta kupuje w Polsce nieruchomości. Transakcje te dokonują podstawione osoby. Mafiozi z ‘Ndranghety mieszkają w Polsce, prowadzą przedsięwzięcia biznesowe i płacą podatki. Modus operandi, podobnie jak w innych krajach bazuje na „Under the radar, over the top”.

Scroll to Top